Winners: 42nd Annual Daytime Emmys Awards

Lifetime Achievement Award winner, Betty White, during The 42nd
Annual Daytime Emmy Awards.  Photo: Monty Brinton/CBS
© 2015 CBS Broadcasting Inc.
The Young and the Restless and Days of our Lives were each named Outstanding Daytime Drama in a tie that ended the 42nd Annual Daytime Emmy Awards on Sunday, April 26. The ceremony was hosted by Tyra Banks and aired on Pop.

Below is a complete list of winners:

Outstanding Drama Series (tie)
Days of our Lives (NBC)

Executive Producer: Ken Corday; Senior Coordinating Producer: Janet Spellman-Drucker; Co-Executive Producers: Lisa De Cazotte, Greg Meng; Coordinating Producer: Randy Dugan; Producer: Albert Alarr

The Young and the Restless (CBS)

Executive Producer: Jill Farren Phelps; Supervising Producers: John Fisher, Tony Morina; Coordinating Producer: Matthew J. Olsen; Producer: Mary O’Leary

Outstanding Drama Series Writing Team
The Bold and the Beautiful (CBS)

Head Writer: Bradley Bell; Co-Head Writer: Michael Minnis: Writers: Rex M. Best, Shannon Bradley, Adam Dusevoir, Tracey Ann Kelly, Patrick Mulcahey, Jack F. Smith, Michele Val Jean

Outstanding Drama Series Directing Team
The Bold and the Beautiful (CBS)

Directors: Jennifer Howard, Deveney Kelly, Cynthia J. Popp, David Shaughnessy, Michael Stich; Associate Directors: Clyde Kaplan, Jennifer Scott Christenson, Catherine Sedwick, Steve Wacker;
Stage Managers: Doug Hayden, Lisa Winther-Huston, Laura Yale; Production Associates: Robin Harvey, Lori Staffier

Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Maura West, as Ava Jerome
General Hospital (ABC)

Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Anthony Geary, as Luke Spencer
General Hospital (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Amelia Heinle, as Victoria Newman
The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Chad Duell, as Michael Corinthos
General Hospital (ABC)

Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Hunter King, as Summer Newman
The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Freddie Smith, as Sonny Kiriakis
Days of our Lives (NBC)

Outstanding Entertainment News Program
Entertainment Tonight (CBS)

Executive Producer: Brad Bessey; Senior Producers: Liz Applegate, Chris Clark, Eliza Cost, Leslie Kawaguchi, Erik Photenhauer, Ray Slaboda, Bonnie Tiegel; Senior Supervising Producers: Bridgette Jones, Mylin Watkins; Supervising Producers: Ron Glines, Carolyn Greenspan-Rosen, John Kosinski, Whitney Nevill-Wallace, Steve Noble, Amy Purnell, Dan Schanks, Joe Siyam, Jama Suchomel; Coordinating Producers: Jen Antonelli, Michael De Lazzer, Ben Wallace; Segment Producers: Elise Backus, Tracie De La Rosa, Kevin Gershan, Becky Levitt, Bruce MacCallum, Haig Mackey, Escobar Romeo; Co-Hosts: Kevin Frazier, Nancy O’Dell; Correspondents: Brooke Anderson, Nischelle Turner

Outstanding Culinary Program
Barefoot Contessa: Back to Basics (Food Network)

Executive Producer: Rachel Purnell; Supervising Producer: Olivia Ball; Line Producers: Luke Boyle, Carl Green

Outstanding Informative Talk Show Host
Mario Batali, Carla Hall, Clinton Kelly, Daphne Oz, Michael Symon, Hosts
The Chew (ABC)

Outstanding Entertainment Talk Show Host
Kelly Ripa, Michael Strahan, Hosts
Live! with Kelly and Michael (SYNDICATED)

Outstanding Morning Program in Spanish/Programa Matutino Sobresaliente en Español
Un Nuevo Día (Telemundo)

Senior Executive Producers: Alina Falcón, Maria López-Alvarez; Executive Producer: Maria García-Márquez; Supervisor Producer: Aidé Devis; Supervisor Line Producer: Sylmarie Vazquez-Pérez; Line Producers: Trenzado Lourdes, Jorge Torres-Sojo; Creative Producer: Magda Rodríguez; Producers: Alex Aguiar, Fernando Almanzar, Carlos Alzate, Lina Bidot, Alejandro Cacho, Christine Catrillón, María Cepeda, Liza Cereso, Sheila Colón, Johan Gonzalez, Manuela Guardia, Francisco Haro, Andrea Jaime, Marcelo Maselli, Moraima Pérez, Angel Román, Manfredo Schmidt, Patricia Sena, Paloma Veloz; Producer/Writer: Javier Soto-George; Writer: Eugenia Betancur; Director: Jose Corzo; Hosts: Ana María Canseco, Rashel Díaz, Adamari López, Daniel Sarcos, Diego Schoening; Co-Host: James Tahhan; Correspondents: Verónica Albornoz, Francisco Cáceres, Azucena Cierco, María Del Carmen Gonzalez, Karina Monroy, Camilo Montoya, Mario Perea

Outstanding Game Show Host
Craig Ferguson, Host
Celebrity Name Game (SYNDICATED)

Outstanding Game Show
Jeopardy! (SYNDICATED)

Executive Producer: Harry Friedman; Supervising Producers: Lisa Broffman, Rocky Schmidt; Senior Producer: Deb Dittmann; Coordinating Producer: Bob Sofia; Producers: Brett Schneider, Maggie Speak; Editorial Producer: Billy Wisse

Outstanding Morning Program
CBS Sunday Morning (CBS)

Executive Producer: Rand Morrison; Senior Producers: Gavin Boyle, Amy Rosner, Jason Sacca; Producers: Sari Aviv, Jon Carras, John D’Amelio, Ed Forgotson, Alan Golds, Peter Goodman, John Goodwin, Mark Hudspeth, Nathan James, Jay Kernis, Young Kim, Sara Kugel, Anthony Laudato, Kay M Lim, Robbyn McFadden, Amol Mhatre, Meggie Miao, Reid Orvedahl, Ramon Parkins, Mary Raffalli, David Rothman, Ayesha Siddiqi, Douglas Smith, Dustin Stephens, Mary Lou Teel, Amiel Weisfogel; Producer/Editors: Lauren Barnello, David Bhagat, Joseph Frandino, Ed Givnish, Remington Korper, Mike Levine, Maria Nicoletti, George Pozderec, Carol A Ross, David Small; Editorial Producer: Cathy L Lewis; Producer/Writer: Tom Harris; Field Producers: Henry Bautista, Mike Hernandez; Planning Producer: Robin Sanders; Producer Visual Arts: Bob Pook; Anchor: Charles Osgood; Correspondents: Serena Altschul, Rita Braver, Lee Cowan, Bill Geist, Anthony Mason, Jane Pauley, Mo Rocca, Tracy Smith, Susan Spencer, Martha Teichner; Contributing Commentators: Nancy Giles, David Pogue, Faith Salie, Ben Stein; Film Critic: David Edelstein

Outstanding Talk Show / Informative
Steve Harvey (SYNDICATED)

Executive Producers: Alex Duda, Steve Harvey, Rushion McDonald; Co-Executive Producer: Jason Kurtz; Senior Supervising Producer: Kareen Gunning; Senior Consulting Producer: Chris Lamson; Supervising Producers: Kevin Boyer, Kevin Burke, Kim Gagne, Nicole Petreshock; Senior Producers: Tracey La’Stell Slates, Sushupti Yalamanchili; Producers: Michelle Barnard, Kevin Hurley, Leah Kaplan-Kohn, Melinda Leonas, Julie Maddox, Jaime Mui, Suzie Munson, Brooke Turner, Nancy Vaden; Segment Producers: Trizonna McClendon, Austin Mills, Nik Robinson; Field Producers: Ali Galante, Jock Hedblade, Anneke Mills; Line Producer: Jonna Walsh

Outstanding Talk Show / Entertainment
The Ellen DeGeneres Show (SYNDICATED)

Executive Producers: Ellen DeGeneres, Mary Connelly, Ed Glavin, Andy Lassner; Co-Executive Producers: Melissa Geiger Schrift, Kevin A. Leman II, Jonathan Norman, Derek Westervelt; Supervising Producer: Kara Hogan Leonardo; Coordinating Producer: Ross Williams; Senior Producers: Corey Palent, Ellen Rocamora, Matthew Wright, Andrew Zenor; Producers: Lori Blackman, Jamie Brunton, Alissa Cote, Christopher Cucci, Jason Gelles, Claudia Gharibian, Tracy Gold, Travis Helwig, Suzanne Luna, Liz Patrick, Aaron Pinkston, Lauren Pomerantz, Korey Provencher, Amy Rhodes, Gil Rief, Hilary Robe, Troy Thomas, Adam Yenser; Line Producer: Nicole Collins

RELATED:
- 42nd Annual Daytime Creative Arts Emmy Awards Winners

No comments:

Post a Comment